Resim sevdası "Gül ve Bülbül" sergisine dönüştü

HerSanat.com'un 05.06.2016 tarihli haberi:

Fatih İmam Hatip Ortaokulu bünyesinde çalışmalarını sürdüren Ertuğrul Çakır Atölyesi’nin Fatih’te Sanat Var sloganıyla düzenlediği sergilerin dördüncüsü ‘Gül ve Bülbül’ temasıyla 8 Haziran’da açılıyor.
Kurulduğu yıllardan bu yana edebiyat ve sanatla iç içe eğitimler veren ancak kamuoyuna sadece din eğitimi kurumları gibi yansıtılan İmam Hatip okulları son dönemde yeniden ve sıkça sanatsal etkinlikleriyle gündeme geliyor. Geçen hafta sonu ÖNDER tarafından gerçekleştirilen İmam Hatip Liseleri 2. Bilim, Kültür ve Sanat Günleri İmam Hatipli gençlerin bu alandaki iddialarını da bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Bugünlerde ise Fatih İmam Hatip Ortaokulu bünyesinde çalışmalarını sürdüren Ertuğrul Çakır Atölyesi Fatih’te Sanat Var sloganıyla düzenlediği sergilerin dördüncüsünü sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Fatih Belediye Binası fuayesinde 8 Haziran’da açılacak olan sergide elli eser yer alacak. “Gül ve Bülbül” temalı sergi, genç sanatçı adaylarının Selçuklu ve Osmanlı mimarisindeki geometrik desenler ile Türkiye coğrafyasındaki kuşları buluşturduğu özel tasarımlardan oluşuyor.

ORTAÖĞRETİMDEN PROFESYONEL SERGİ

Dört yıldır imam hatip okulundaki resim atölyesinde öğrencileri ‘sanat’ eğitimi veren Ertuğrul Çakır, resim sanatına en mesafeli gibi görünen bir çevrede önyargıları kıran çalışmalara imza atıyor. Öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmak için çaba harcayan Çakır, her yıl farklı konseptler oluşturarak hem geleceğin sanatçıları hem de sanatseverlerini yetiştiriyor.
Beşinci sınıftan beri birlikte çalıştığı öğrencileri ile her yıl belli çizgileri olan çok ciddi sergiler gerçekleştirdiğini anlatan Ertuğrul Çakır, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları “İstanbul’da kendi yaş seviyesinde iddialı olabilecek sayılı sergilerden birini gerçekleştiriyoruz. Dört yıl önce Fatih’te sanat, resim olur mu, yapılabilir mi tavrının olduğunu hissediyordum. Ben de Fatih’te sanat var mottosuyla yola çıktım. Osmanlı’dan Günümüze Seyyar Satıcıları konu edinen bir sergimiz oldu. Gölge sanatı ve minyatürden etkilenip kendi özgün eserlerimizi ürettik. Geçen sene memleket konulu sergimiz vardı. Türkiye’deki bir çok ili konu edindik. Bu sene başlığımız Gül ve Bülbül.” sözleriyle özetledi.

Çakır, eserlerin ortaya çıkış aşaması ile ilgili olarak ise şu bilgileri verdi:

“Çocuklar eserlerini kendileri tasarlıyor. Çok sağlam araştırmalar yapıp, sunumlar gerçekleştiriyoruz, tartışıyoruz üzerine. Bu sene Selçuklu ve Osmanlı’dan yola çıktık. Selçuklu’da mimari yapıların üzerindeki geometrik motifleri aldık. Selçuklu yıldızını, Selçuklu kartalını aldık. Osmanlı’dan da ağırlıkla padişah kaftanları üzerindeki motifleri seçtik. Osmanlı’yı ve İstanbul’u simgelediği için laleyi çok kullandık. Karanfil de var. Çocuklarla bu çalışmamızda bir de Türkiye Cumhuriyeti coğrafyasında bulunan kuşları araştırdık; her bir öğrencinin resminde ayrı bir kuş var. Kimisi realist çalıştı kimi kuşunu stilize etti. Öğrencileri bu konuda rahat bıraktım. Bire bir kopyalamak yerine kimisi laleyi kuşa, kimi kuşu laleye çevirdi. Bir de çalışmalarımızda Türkiye’ye ya da dünyaya mâl olmuş belli bir sanatçının ışığında ilerlemeyi seviyorum. Bu sene Hollandalı ressam Escher’di belirlediğimiz isim. Escher’i inceledik, tartıştık, felsefesini anlamaya çalıştık. Oradan yola çıkarak çok güzel stilize çalışmalar ortaya çıktı.”

Kaynak: http://hersanat.com/resim-sevdasi-gul-ve-bulbul-sergisine-donustu/