İMAM HATİP ÖĞRENCİLERİ GUİNNES REKORUNA HAZIRLANIYOR

İmam Hatipliler Derneği ÖNDER'in web sitesinde keçe çalışmalarımızla ilgili olarak 25.10.2016'da yayınlanan haber.

Fatih İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, Görsel Sanatlar Dersi’nde yaptıkları keçe projesi ile Guinnes Rekorları adaylığına hazırlanıyor. Görsel Sanatlar Öğretmeni Ertuğrul Çakır’ın önderliğinde çalışan imam hatipli gençler,  “Nuh’un Gemisi” isimli keçe projesi için heves ve gayretle her hafta bir araya geliyor.

Fatih İmam Hatip Ortaokulu bünyesinde çalışmalarını sürdüren Ertuğrul Çakır Atölyesi, dünyada bir ilki gerçekleştirmek istiyor. 4 yıldır imam hatipli öğrencilere sanat eğitimi veren Ertuğrul Çakır, bu yıl öğrencileri ile birlikte farklı bir konsepte imza atmak üzere çalışmalarına başladı. 

Fatih İmam Hatip Ortaokulu ve Ertuğrul Çakır Atölyesi öğrencilerinin ortaklaşa yürüttüğü rekor adayı projeyi, Görsel Sanatlar Öğretmeni Ertuğrul Çakır ve öğrencileri anlattı. 18 yıldır öğretmenlik mesleğini icra eden Çakır; her zaman için  ‘yapılamayan’, ‘üretilemeyen’, ‘becerilemeyen’ yerde var olmayı seçtiğini ifade ederek sözlerine başladı. Devlet okullarında sanatın yapılamayacağı, yapılsa bile üst seviyelerde olmayacağı söylemlerinin aksine, sevgiyle ve muhabbetle yaklaşıldığında sanata doğru kanat çırpan yüreklere ulaşılacağına inanan Çakır; bu motivasyon ile son 5 yıldır sanat alanında ilklere imza atıyor.

“Doğru Önder Olursanız, Peşinizden Gelenler Olacaktır”

Bir lider projenin yanı sıra yıl içerisinde pek çok projeye öğrencilerini hazırlayan Çakır, “Fatih’te Sanat Var” sergisi ile imam hatipli öğrencilerin yeteneklerini ve eserlerini sergileme imkanı da sunuyor.  Bu yıl “İstanbul 7 Tepe” başlığı ile hazırlandıkları sergide öğrenciler, İstanbul’un 7 farklı yüzünü eserlerinde yansıtacak. 

Öğrencilerin kendilerini birey olarak en iyi ifade ettikleri alanın Görsel Sanatlar Dersi olduğunu belirten Çakır, “Çocuklarla bir gemide beraber ilerliyoruz. Beraber istişare ediyoruz, önderliği ben yapıyorum ama beraber ilerlediğimiz ve hep birlikte karar verdiğimiz için çocuklar da söz sahibi olmanın verdiği keyifle ilerliyorlar.” dedi.

“En güzel müfettiş öğrenci”

Yapamadığı hiçbir şeyi öğrencilerine vaat etmediğini söyleyen Çakır, “Öğrenci en iyi müfettiştir, sizin samimiyetinizi, bir işi iyi veya kötü yaptığınızı en iyi onlar anlar.Bir şeyi ne kadar anlatırsanız anlatın, doğru örnek olduğunuzda, uyguladığınızda öğrenci bunu görür ve sizden alacağını alır.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

3 yıl önce başladıkları ve “Nuh’un Gemisi” ismini verdikleri keçe projesi üzerine çalışan Ertuğrul Çakır ile öğrencileri, keçenin resim yaparken kullanımı hakkında da bilgiler verdiler. Türkiye’de yapılan çalışmaları araştırdıktan sonra kendi tarzlarına karar verdiklerini belirten Çakır, ince keçenin renk çeşitlerini kullanarak resimlerini yaptıklarını anlattı. Keçeye hiçbir boya ile müdahale etmeden sadece kesme-yapıştırma ile Nuh’un Gemisini yapan öğrenciler, sadece bir figürü keçe ile resmetmek için 200-300 farklı parça kullanıyor.

Evrenselliğinden ve manevi derslerinden ötürü Nuh’un Gemisi’ni keçe ile resmetmeye karar verdiklerini belirten Ertuğrul Çakır, “Şuan resim üzerinde 4.700 parçayı bulduk. Hedefimiz resmi 10 bin keçe parçasıyla tamamlayarak Guinnes Rekorlarına başvurmak. Sadece keçeyi kullanarak renk geçişlerini ve detayları vurguluyoruz. Elimizdeki malzemeyi zorluyoruz. Yağmur damlalarını tek tek kesip uyguluyoruz.” şeklinde konuştu.

“Burada nefes alıyorum”

3 yıl boyunca proje üzerinde çalışan Lise 1 öğrencisi Aslı Akbaş, masalsı bir anlatımla keçeden nasıl resim yaptığını anlattı. Bütün haftanın yorgunluğunu Ertuğrul Çakır atölyesinde yaptığı çalışmalarla attığını söyleyen Akbaş, “Burada nefes alıyorum, dinleniyorum. Kendimi burada ifade etmek deşarj ediyor. İleride mimarlık okumak istiyorum. Burada öğrendiklerimi ileriye taşımak istiyorum.” dedi. Geçen yıl Fatih’te Sanat Var sergisine “Gül ve Bülbül” eseriyle katılan Aslı, resim yapmaya yeteneği olmadığını zannederken bunun aksini kendine ispatladığını da sözlerine ekledi.

Aliya İzzetbegoviç Kız Anadolu İHL’de okuyan ve 3 senedir Ertuğrul Çakır atölyesine devam eden Sena Selsebil Yamaç, “Atölyeye geldiğim günden beri dünyaya olan bakış açım değişti. Hem sanata olan bakışım hem hayata olan bakışım değişti. Artık çevreme daha geniş bakıyorum. Güzel Sanatlar Fakültesi’ne giderek burada öğrendiklerimi ilerletmek ve sanatla uğraşmak istiyorum” diye konuştu.

Ertuğrul Çakır Atölyesi öğrencileri keçe projesi ile Guinnes Rekorlarına hazırlanmanın yanı sıra bu yıl gerçekleşecek olan “Fatih’te Sanar Var 5” sergisi için de yağlı boya resim çalışmalarına devam ediyor. Geçen yıl “Gül ve Bülbül” teması üzerine eserler veren öğrenciler, Hollandalı ressam Escher’in tarzını ve Osmanlı - Selçuklu motiflerini kullanmışlardı.

Haberin Linki ve görseller: http://www.onder.org.tr/haber/imam-hatip-ogrencileri-guinnes-rekoruna-hazirlaniyor.html